Stijn van de Bunt negende na dappere rit op de 5 km

Stijn van de Bunt bij het olympisch kwalificatietoernooi enkele weken geleden.
Fotocredits: Geert Lommers/Utrechtse Sportkrant

Na twee olympische dagen staat Nederland nog op nul medailles. Stijn van de Bunt kon bij zijn debuut op de Winterspelen niet stunten op de 5 kilometer. Dat was ook niet de verwachting want de concurrentie is op deze afstand moordend. De schaatser uit Lopik was 9 seconden langzamer dan de Noor Sander Eitrem die goud won. De teleurstelling bij Oranje zat ‘m vooral in de eerste dag, waar op de 3 km geen Nederlandse vrouw het podium haalde.  

Van de Bunt toonde op de nieuw aangelegde baan in Milaan aan dat hij over een groot hart beschikt. Hij ging weg op een tijd die sneller was dan zijn persoonlijk record van 6.09. Rondenlang hield hij zich keurig aan het strakke schema maar op het eind moest hij dat loslaten. Met een slotronde van bijna 31 seconden gaf hij veel prijs: 6.12,94.

De Lopiker werd daarmee de tweede Nederlander achter Chris Huizinga die met 6.11,58 ook niet dicht in de buurt van de medailles kwam. Het vuurwerk kwam in de laatste ritten. Eerst beet de Italiaan Ghiotto zich stuk op de tijd van zijn landgenoot Lorello, die met 6.09,22 het brons pakte. De titanenstrijd ging tussen Eitrem, die enkele weken geleden een wereldrecord reed, en de jonge Tsjech Jilek. Eitrem krabbelde wat bij de start maar reed daarna langzaam weg bij zijn opponent. Zijn 6.03,95 mocht er zijn op het zware ijs. Jilek finishte in 6.06,48, goed voor zilver. Huizinga (zevende), Van de Bunt (negende) en Marcel Bosker (elfde) speelden dus geen rol van betekenis op de afstand die ooit door Sven Kramer volledig werd gedomineerd.

Op de 3 kilometer van de vrouwen was een medaille vooraf ’een zekerheidje.’ Niets bleek minder waar. Nederlands kampioen Merel Conijn werd negende en Marijke Groenewoud achtste. Joy Beune kwam nog het best voor de dag maar eindigde op de ondankbare vierde plaats. Francesca Lollobrigida bracht Italië in extase door als moeder naar de olympische titel te snellen, notabene op haar 35ste verjaardag. Een sprookje, aldus de Italiaanse media, omdat Lollobrigida het hele seizoen weinig had laten zien. Favoriete Ragne Wiklund werd tweede.

Vorige
Vorige

Geslaagd debuut Femke Bol op 800m met zege en indoorrecord

Volgende
Volgende

Utrechtse roeiers verzuipen bij gebrek aan politieke slagkracht